• 27 kwietnia 2024

Jak dieta wpływa na zdrowie jelit?

Masz nadzieję, że dzięki nowej diecie przejmiesz kontrolę nad swoim zdrowiem i ogólnym samopoczuciem? To świetna wiadomość. Ale kiedy przygotowujesz się do rozpoczęcia nowego reżimu żywieniowego, warto zastanowić się nad jednym elementem, który odgrywa kluczową rolę w każdym takim przedsięwzięciu - i który może zmienić się najbardziej: nad Twoim mikrobiomem.

Co to jest mikrobiom? Jest to ogromny ekosystem mikrobiologiczny składający się z ponad 100 bilionów bakterii, który rozwija się w przewodzie pokarmowym każdego człowieka. Jego skład jest bezpośrednim wynikiem tego, co wprowadzamy do naszego organizmu, a zatem może się on znacznie zmienić, jeśli to, co spożywamy, ulegnie drastycznej zmianie.

"Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że kluczem do optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia jest nasz mikrobiom jelitowy, a konkretnie to, co jemy lub czego nie jemy, a co odżywia tryliony bakterii żyjących w naszych jelitach" - mówi Kristine Carlson, zarejestrowany dietetyk i certyfikowany klinicysta ds. wsparcia żywieniowego na oddziałach intensywnej terapii chirurgicznej i medycznej w Centrum Medycznym Uniwersytetu Waszyngtońskiego. "To, co jesz, dosłownie kształtuje twój mikrobiom i jego reakcję na diety, które spożywamy".

'Jesteś tym, co jesz' to być może stare porzekadło, ale tak naprawdę nigdy nie było bardziej prawdziwe.

W ciągu ostatniej dekady idea mikrobiomu i towarzyszące jej przekonanie, że ludzie mogą zmienić skład bakteryjny swojego układu pokarmowego dla lepszego zdrowia, eksplodowały w świadomości publicznej.

Oprócz codziennej, wytrwałej pracy dietetyków Centrum Medycznego UW, którzy edukują ludzi na temat mitów i faktów dotyczących tego, co jest, a co nie jest możliwe, zadania podjęli się również profesorowie. Jednym z nich jest Will DePaolo, profesor nadzwyczajny i dyrektor Centrum Nauk o Mikrobiomie i Terapii (CMiST) na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

"Mikrobiom każdego człowieka jest jak odcisk palca; każdy będzie inny" - mówi, dodając, że nie chodzi o to, że nie możemy lub nie powinniśmy przeprogramowywać bakterii w naszych jelitach, ale raczej o to, że musimy to robić we właściwy sposób.

"Wiadomo, że dieta jest jednym z największych czynników, które mogą wpływać na mikrobiom" - mówi DePaolo. Choć to "niesamowite, jak jedna rzecz może zmienić architekturę jelit", reedukacja żywieniowa mikrobiomu wymaga czasu.

"Twoja dieta musi powoli zmieniać twój mikrobiom" - mówi. "Jeśli po prostu weźmiesz nowy mikrobiom i spróbujesz go połączyć z biosomem diety zachodniej, konsekwencje mogą być bardzo poważne".

Share :

Może Cię zainteresować

Paliwo dla wydajności

Wiele osób rozpoczyna nowy rok z zamiarem poprawy wyników ćwiczeń. Sposób odżywiania organizmu ma wpływ na...